Bludník ročník 2015
Pátek
Karel na nákupech
Festival Otevřeno Jimramov podporuje regionální produkty. A tak ho zahájí skupina Karel na nákupech, což je produkt, k jehož výrobě byly použity výhradně ingredience z Vysočiny. Na trhu se objevuje už nějakých 10 let, za tu dobu prošel několika facelifty, také rozšířili své portfolio o CD Pojízdná prodejna (2008), ale marketingová filosofie se nezměnila – pomocí návykových, popově folk-rockových melodií a chytrých textů snadno proniknout k peněžen… ehm k srdcím zákazníků. Doporučuje šest z pěti odborníků.
Více na bandzone.cz/karelnanakupech
The Weathermakers
V Jimramově není nijak výjimečné, že ti, kdo léta stávali pod pódiem, se najednou objeví i na něm coby účinkující. Letos tuto roli naplní The Weathermakers, brněnská bluesová kapela, která místo prověřené a provařené klasiky hraje hudbu mladých mistrů, tedy svoje vlastní kousky z delty šikága. Jako akustické duo ji založili v roce 2010 Honza Fic a Kuba Svoboda, časem elektrifikovali a přidali rytmiku. Těšit se můžeme na kompletní čtyřku vybavenou některými vlastnoručně zhotovenými hudebními nástroji, která kromě svého setu na hlavním pódiu jistě rozpohybuje i Irský stan.
Více na bandzone.cz/theweathermakers
Jazzibaba
Trio působící od roku 2006 začínalo s jazzovými lidovkami a vybranými fláky žánrově na pomezí jazzu, funku a blues. Zpěvák a kytarista skupiny Robert Frei rád zmiňuje nedorozumění, když na jejich koncert přislo publikum poněkud jiného žánrového ražení v domnění, že se zúčastní koncertu Jazz i Abba. Jaké překvapení muselo nastat, když se nerozezněly tklivé tóny severského popu, ale groove, který donutí podupávat si do rytmu snad i lampy udržující večerní atmosféru Bludníku.
Více na bandzone.cz/jazzibaba
Phil Shoenfelt & Southern Cross (UK/CZE)
Anglický zpěvák a autor syrových románů o závislosti na drogách (částečně autobiografických) usazený posledních 20 let v Praze na Žižkově Phil Shoenfelt se na Jimramově velmi dobře uvedl v letech 2000 a 2003 s kapelou Southern Cross. S touto kapelou hraje dodnes ať už pod tímto názvem nebo pod jednoslovným „Shoenfelt“. Kromě toho také vystupoval v komornějším složení např. jen s houslistou Pavlem Cinglem či v poslední době v duu s kytaristou Davidem Babkou. V plném kapelním obsazení se můžeme těšit na ryzí rockový zážitek, od bicích podpořený Jaroslavem Kvasničkou, který v Bludníku hrál loni s Plastiky.
Meccaverius Society
Post-rocku jsme si zatím na Jimramově moc neužili, o jeho matematické odnoži ani nemluvě. To se změní v pátek kolem půlnoci, kdy přijde řada na Meccaverius Society. Ti vykročí nejen mimo zavedené žánry, ale také mimo pódium – přivezou si totiž vlastní stage, která slouží zároveň jako trojstranné promítací plátno. K výslednému dojmu přispívají v případě téhle skupiny hudba a vizuální složka rovnými díly, dohromady vytváří mix dojmů, který vás na chvíli vtáhne do jiného světa. Dovolím si předvídat, že pro řadu návštěvníků půjde o objev ro(c)ku…
Sobota
Yetti
Pamětníci mezi vámi si možná vybaví, že v roce 2007 hrála na Jimramově kapela Po stopách Yettiho. Toto uskupení se v roce 2011 přeměnilo na kapelu Yetti, která letos odstartuje sobotní odpoledne. Žánr se posunul blíže k nové vlně, obměnilo se složení, ale hlavní cíl kapely je zůstal stejný – šířit povědomí o sněžném muži a jeho zvycích.
PPLP
Počátky se datují již k roku 1991, a od té doby s Ondřejem Pellarem prošlo „pavilonem lehčích případů” mnoho muzikantů. Dr. Pellar a jeho kolegové a kolegyně jemně, křehce, křepce i s charakteristickou ironií nahlédnou mnohá témata a podniknou pár ohleduplných výletů do lidského nitra. Jistě vás rádi vezmou s sebou a poodkryjí své terapeutické metody. Jejich účinky budete moci posoudit nejdříve na 2. vernisáži výstavy v akustické sestavě, pak na hlavním pódiu v Bludníku, a nakonec dokonce i v Irském stanu.
Koza na útesu Zdivočelý pletivo
Více na zdivocelypletivo.cz/prvni.html
Biorchestr
Aleš Pilgr, bubeník Květů (Jimramov 2010 a 2014) a Těch Syčáků (2012), přijede tentokrát se svým sólovým projektem spuštěným vydáním prvního alba Nos na stůl v roce 2006, ke kterému postupem času přizval svou ženu Janu a cellistu Tomáše Jenčeka. Aleš doprovází své vtipné popěvky na kytaru či mandolínu. Hromadě chrastítek a jiných zvuk vyluzujících předmětů, které se obvykle válí všude možně kolem Alešovy bicí soupravy, tentokrát vládne Jana. Vydali již čtyři alba, nejnovější je loňské Io pojmenované po Jupiterově měsíci.
Více na bandzone.cz/papucka
Jiří Smrž
Konečně můžeme v Jimramově přivítat jednoho z našich nejvýraznějších písničkářů současnosti. Šedesátiletý Jiří Smrž začínal s hudbou již na konci 70. let, v osmdesátých spolupracoval se skupinou Minnesengři, jeho současná písničkářská dráha započala ale až v roce 2001, kdy vydal své první sólové album. Od té doby vydal další dvě, obě oceněné Andělem v kategorii folk & country. Charismatický přednes a jistá naléhavost jsou doprovodnými znaky písní, které prostě musí ven, musí zaznít. Neznám žádné tak silné české písně o ukrajinských dělnících u nás či o tom, jak se nás dotýká válka v Iráku. Jiřího Smrže bude v Bludníku doprovázet americký houslista Benjamin Lovett.
Více na bandzone.cz/jirismrz
Gazdina Roba
Gazdina roba už rozhodně není žádná mladice – o počátcích této brněnské rockové skupiny panují dohady, jisté ale je, že už nejméně deset let tu s námi je. Což asi většina z vás nevěděla, protože více koncertovat začali teprve loni, předchozí léta strávila kapela převážně ve zkušebnách a studiích, nebo měla tvůrčí přestávku. Za tu dobu vznikla tři dema a loňské album s příznačným názvem Deset let jsme se neviděli. Díky tomuto přístupu se ale Gazdina roba uvedla na veřejnosti s vyzrálými písněmi, ve kterých se odráží zkušenosti muzikantské i životní.
Více na bandzone.cz/gazdinaroba
Jan Galach Band (PL)
Osmičlenná polská formace, vedená houslistou Janem Gałachem staví svou hudbu na bluesovém základě, který obohacuje o prvky jazz-rocku a funky. V české kotlině zatím příliš známá není, zato doma si za čtyři roky své existence získala slušné renomé – jen v posledních dvou letech ji magazín Twoj Blues vyhlásil nejlepší bluesovou kapelou. Stihla už také hrát v zámoří, když reprezentovala Polsko na International Blues Chalenge v Memphisu. Těšit se můžeme na interpretace slavných klasik i zbrusu nové písně z letošního alba, které svým podmanivým hlasem zazpívá Karolina Cygonek.
Jablkoň
Tak prý Jablkoň nebyla v Bludníku od roku 2002. Co nám tedy skupina, kde se podle očitého svědectví Jiřího Černého (a tomu nemáme důvod nevěřit) setkal Georg Friedrich Händel s pračlověkem, přiveze? Skupina, která by si zasloužila vlastní Wikipedii, kde bychom mohli nalézt definice pojmů jako Malá lesní či Velká polní Jablkoň, Půljablkoň, Symfonická Jablkoň, Pulitr, Baba Aga, Krajina Ró, Anička a letadýlko a Sentimentální Němec. Řekl bych, že přiveze asi od každého něco. Děkuji, děkuji, to zrovna potřebuji.
Více na bandzone.cz/jablkon
Vintage Wine
Na přelomu soboty a neděle nám tahle pražská parta nabídne ochutnávku vína nevšední chuti – dominantní jsou tóny irských houslí a námořnických popěvků, na spodním patře ale plně vyniká ostřejší aroma zemitého punku. Na každý pád se jedná o mok, který zahřeje na těle i na duchu, zahání chmury a vyvolává potřebu tančit na stole nebo aspoň u pódia.
Více na bandzone.cz/vintagewine
Ting (USA/MEX/CZ)
S programem v Bludníku se rozloučíme zvesela – za zvuků reggae, rocku, hip-hopu, swingu a dalších stylů, jejichž průnikem je žánr, samotnou kapelou nazvaný „Praggamuffin“. Osmičlenný ansámbl sestává ze tří amerických světoběžníků a jejich českých kamarádů, doposud vydali dvě alba – Man vs Wild (2013) a letošní Born for a Storm. Z jejich písní sálá pozitivní energie a odhodlání roztančit všechno co má nohy, proto jsme si Ting pošetřili na noc, kdy se citelně ochladí a bude potřeba naložit pod kotel.
Více na bandzone.cz/ting